Tuition does not just pay for your weekly lessons. It includes everything in our entire package! (See Why Flourish for more details on our lesson package)
To make life easier for you, instead of calculating tuition based on the number of lessons that month, we split our entire package into equal monthly payments. You may have more or less than four lessons per calendar month, but by the end of the year, you will have had the total number of lessons in the package.
This way you know exactly how much you are spending each month and don’t have any unexpected surprises!